Dolor-Med Strona Główna

Znieczulenia

Znieczulenie ogólne
(za Wikipedią) Znieczulenie ogólne — kontrolowane, odwracalne (czasowe) i całkowite zniesienie bólu, świadomości i odruchów obronnych osoby znieczulanej. Znieczulenie ogólne polega na okresowym zahamowaniu czynności ośrodkowego układu nerwowego przy jednoczesnym utrzymaniu funkcji ośrodków podtrzymujących życie (np. ośrodka oddechowego odpowiadającego za regularne oddychanie).

Czytaj więcej...


Znieczulenie regionalne

O znieczuleniu regionalnym mówimy, gdy za pomocą środków znieczulenia miejscowego (ŚZM) podanymi w odpowiednie miejsce przebiegu obwodowego układu nerwowego (korzenie nerwowe, sploty nerwowe, pnie nerwów, zakończenia nerwowe nerwów obwodowych) dochodzi do odwracalnej, czasowej blokady transmisji nerwowej w nerwach czuciowych a szczególnie tych przewodzących informację

Czytaj więcej...


Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe ma zapewnić całkowitą bezbolesność w miejscu działania. Znieczulenie miejscowe dzieli się na znieczulenie powierzchniowe lub nasiękowe.

Czytaj więcej...


Różnice między
znieczuleniem ogólnym a regionalnym (miejscowym).

Znieczulenie ogólne (narkoza) polega na farmakologicznym zahamowaniu funkcji ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnych za stan czuwania i analizę docierających do mózgu informacji, przez co zaburzona staje się interpretacja docierających do mózgu bodźców m.in. czucia bólu.

Czytaj więcej...